Kaip atsakyti į 20 dažniausiai pasitaikančių klausimų darbo pokalbio metu? (2/2)
2020-11-06
Tiems, kurie jau suspėjo perskaityti mūsų straipsnio apie dažniausiai užduodamus klausimus darbo pokalbio metu pirmąją dalį, ilgai nelaukę pateikiame ir antrąją, ne mažiau vertingą dalį. Žemiau rasite dar 10 klausimų, kurių gali paklausti kandidatą į naują poziciją renkantis darbuotojas.
11. Kodėl išeini iš darbo, kuriame dabar dirbi? arba Kodėl išėjai iš ankstesniojo darbo?
Klausimas nelengvas, bet tavęs gali to paklausti. Žinoma, neturėtum pasiduoti pesimizmui. Priežastis nupasakok kiek galima optimistiškiau – nieko nepelnysi būdamas negatyvus ir blogai atsiliepdamas apie savo buvusius darbdavius. Vietoj to, apibūdink savo išėjimo priežastis taip, kad atrodytum trokštantis imtis naujų veiksmų darbinėje srityje, ir parodyk, kad pozicija, į kurią dabar kandidatuoji, tau tinka daug geriau nei ankstesnioji. Pavyzdžiui: „Aš labai norėčiau būti produkto vystymosi dalimi nuo pradžios iki galo, nes žinau, kad turiu tam puikią galimybę“. O kas jei tave atleido? Nepaversk šios situacijos pernelyg sudėtinga. Būk paprastas: „Deja, bet buvau atleistas“. Tai tikrai nėra blogas atsakymas.
12. Kodėl buvai atleistas?
Jei gavai daug sunkesnį klausimą, nei prieš tai buvęs, į kurį turi atsakyti kodėl tave atleido (o tiesa nėra labai jau graži), tau geriausia kalbėti sąžiningai (ieškančiųjų darbo pasaulis vis dėlto mažas). Bet nereikia visko sugadinti savęs nuvertinant. Pasidalink tuo, kaip dėl to užaugai ir kaip dabar vertini savo darbą ir gyvenimą tarsi rezultatą. Jei išmoktą patirtį gali pateikti kaip privalumą, nuo to tik geriau.
13. Koks yra tavo vadovavimo stilius?
Šis klausimas tinka tiems, kurie kandidatuoja į vadovo pozicijas. Kaip žinia, geriausi vadovai yra griežti, bet lankstūs. Tai yra kaip tik tai, ką tu nori pabrėžti šiame savo atsakyme (apgalvok ką nors panašaus į: „Kiekviena situacija ir kiekvienas komandos narys reikalauja skirtingos strategijos, bet aš į savo darbuotojus žvelgiu kaip į trenerius...“). Tuomet pasidalink pora geriausių savo vadovavimo momentų, pavyzdžiui kaip tu padidinai savo komandą nuo 5 iki 15 žmonių arba kaip rengei nepatenkinamą darbuotoją tapti kompanijos geriausiuoju.
14. Ar buvo momentas, kai nesutikai su priimamu sprendimu darbe?
Kiekvienas kartais nesutinka su savo viršininku, tačiau klausdamas šio klausimo samdantysis vadovas nori sužinoti ar tu tai gali padaryti profesionaliai ir produktyviai. Tarkim, kad tu nenori pasakoti tos istorijos, kai nesutikai su priimamais sprendimais, tačiau tavo viršininkas buvo beveik tikras mulkis ir vardan taikos kolektyve tu tiesiog pasidavei, o ne įrodinėjai savo argumentų teisingumą. Taip pat nenori pasakoti ir tos istorijos, kai po ilgų ginčų su vadovu supratai jog pats klydai. Tuomet papasakok tą, kurioje tavo veiksmai iššaukė teigiamas permainas ir padėjo surasti išeitį iš keblios situacijos, nesvarbu ar ta surasta išeitis pasitarnavo su darbu susijusioje situacijoje, o gal pagerino santykius tavo darbo kolektyve.
15. Kaip tave apibūdintų tavo bosas ir tavo kolegos?
Pirmiausia – būk sąžiningas (atsimink, kad jei gausi norimą darbą, tavo naujasis viršininkas gali paskambinti į tavo ankstesniąją darbovietę ir pats tuo pasidomėti). Tuomet stenkis išryškinti savo stiprybes ir bruožus, kurių dar nepaminėjai kalbėdamas kitomis temomis šiame darbo pokalbyje. Pavyzdžiui, jei tai tiesa, minėk, kad esi labai stiprus darbo etikos šalininkas arba, kad visada, jei to reikia, prisidedi ir prie kitų, tau tiesiogiai nepriskirtų darbų tavo įmonėje.
16. Kodėl kurį laiką niekur nedirbai?
Jei tavo CV darbdavys pastebi, kad kurį laiką nedirbai ir to paklausia, eik tiesiai prie reikalo ir paprastai papasakok, ką tuo metu veikei (ir tikimės, kad tuo metu tu savanoriavai ar kitaip turtinai savo pasaulėžiūrą, pavyzdžiui užsiėmei blog‘o rašymu ar lankei kažkokius papildomus kursus). Tada stenkis pakreipti pokalbį ta linkme, kuri parodytų kaip ši pertrauka padėjo tau įgyti naujų žinių, kažko išmokti ir dabar tu esi puikiai pasiruošęs naujiems iššūkiams ir atsiduoti organizacijai, į kurią pretenduoji.
17. Gal galėtum paaiškinti kodėl pakeitei karjeros kryptį?
Nepasimesk dėl tokio klausimo. Paprasčiausiai lengvai įkvėpęs paaiškink kodėl priėmei vienokius ar kitokius sprendimus, susijusius su tavo karjera. Svarbiausia, duok kelis pavyzdžius kaip tavo ankstesnė patirtis persiduoda naujai karjeros krypčiai. Nebūtinai turi būti tiesioginis ryšys. Iš tiesų dažniausiai yra daug įspūdingiau, kai kandidatas gali, atrodo, nesvarbią ankstesniąją patirtį priversti atrodyti labai tiesiogiai susijusią su nauja pozicija.
18. Ką mėgsti veikti po darbo?
Darbo pokalbiuose klausiama asmeninių klausimų, kad darbdavys pažiūrėtų ar jų apklausiamas kandidatas pritaps prie kolektyvo ir, žinoma, tam, kad pašnekovas turėtų galimybę atsiskleisti kaip asmenybė. Kitais žodžiais tariant, jei kas nors paklausia apie tavo pomėgius ne darbo metu, yra visiškai normalu atsakyti atvirai pasidalinant tuo, kas tikrai prikausto tavo dėmesį. Tačiau nepamiršk, kad visgi tai yra darbo pokalbis ir reikia kalbėti profesionaliau. Sakyti, kad mėgsti nueiti į vietinį barą ir pasiimti porą alaus šeštadienio vakare, nėra blogai. Tačiau pasakoti, kad pirmadieniai dažniausiai tau būna itin sunkūs, nes kamuoja smarkios pagirios, jau gali priversti darbdavį suabejoti.
19. Ar planuoji susilaukti vaikų?
Klausimai apie tavo šeimyninę padėtį, seksualinę orientaciją, tautybę, religiją, ar amžių nėra priimtini darbo pokalbio metu, tačiau jų vis vien paklausiama. Žinoma, ne visuomet siekiant blogų ketinimų – pašnekovas paprasčiausiai gali stengtis užmegzti pokalbį. Tačiau bet kuriuo atveju turėtum „užrišti“ bet kokius klausimus apie tavo asmeninį gyvenimą ir vėl pakreipti pokalbį darbine linkme. Atsakymui gali panaudoti tokią frazę: „Matote, kol kas aš dar čia nedirbu. Tačiau aš esu labai sudomintas galimomis karjeros galimybėmis jūsų įmonėje. Gal galėtumėte daugiau apie jas papasakoti?“
20. Ar turi klausimų apie mus?
Tikriausiai žinai, kad darbo pokalbis nėra vien šansas samdančiajam vadovui iškvosti tave – tai taip pat ir galimybė tau suprasti ar šis darbas apskritai tau tinkamas. Ką nori sužinoti apie užimamas pareigas? Apie kompaniją? Apie vadovus ar komandą? Daugelį klausimų tu jau būsi išsiaiškinęs anksčiau vykusio pokalbio metu, taigi turėk paruošęs kelis ne tokius abstrakčius klausimus. Geriausiai tam tiks klausimai, tiesiogiai adresuoti tave kalbinusiam darbuotojui arba klausimai apie kompanijos augimą. Pavyzdžiui, gali paklausti tave kalbinusio asmens kas jam labiausiai patinka dirbant šioje įmonėje arba paprašyti, kad šis papasakotų apie naujus kompanijos planus ir tikslus, kuriuos jie sau išsikėlė norėdami juos įgyvendinti.
Sėkmės atsakinėjant į darbo pokalbio klausimus!
Straipsnis iš „the Muse“.