Kai mamos nėra namie: kokią įtaką vaikui daro mamos karjeristės?

2017-04-03

Vienu ar kitu gyvenimo tarpsniu, daugelis moterų susiduria su klausimu „Ką rinktis – vaikus ar karjerą?“. Vienoms atsakymas ateina pakankamai greitai, kitos turi šiek tiek daugiau problemų sprendžiantis, kuria linkme reikia sukti savo gyvenimą. Ką pasirinkti – ar gimdyti vaikus ir aukoti karjerą ar elgtis atvirkščiai ir siekti profesinių aukštumų, keliant grėsmę, kad dėl to gali nukentėti vaikas?

Laikas sąvokų perbraižymams

Kovo 29 d. „Amberton“ viešbutyje Vilniuje, vykusioje konferencijoje „Vaikai ir karjera. Would you rather?“ į šią dilemą buvo bandoma įsigilinti plačiau. Renginio metu buvo klausiama, ar vis dėlto reikia rinktis tarp šių dviejų dalykų – o galbūt viską galima labai paprastai suderinti?

Psichologas Paulius Rakštikas, pats dabar auginantis tris vaikus, iš kurių jauniausiam yra tik keli mėnesiai, pirmiausiai kvietė keisti žodžio „karjera“ reikšmę. Karjera, anot jo, gali būti ir vaiko auginimo, ir savęs tobulinimo, ir profesinė. Viskas priklauso nuo to, kaip pats žmogus apsibrėžia savas sąvokas.

Kaip teigė P. Rakštikas, jeigu yra noro ir valios, visada įmanoma suderinti šiuos du labai svarbius gyvenimo aspektus. Iš principo, būvimas mama netgi gali padėti profesinėje srityje, mat daugelis mokslinių tyrimų įrodo, kad grįžusios į darbą moterys, tampa labiau motyvuotos stengtis, patobulėja jų empatijos jausmas, jos geba dar geriau atlikti kelis darbus vienu metu, tampa kantresnės.

Grėsmė vaiko pasitikėjimui savimi?

Prakalbus apie vaiko raidą, kuri vyksta pirmaisiais vaiko gyvenimo metais ir dėl kurios daugelis karjeros siekiančių motinų greičiausiai jaudinasi labiausiai, P. Rakštikas tampa tiesmukiškas – taip, pirmieji vaiko gyvenimo metai yra labai svarbūs, nes tuomet vaikas bando atsakyti sau į klausimą „ar aš esu saugus“. Šį klausimą visada teigiamai padeda atsakyti artimoji vaiko aplinka, kuri rodo, kad vaikas yra mylimas ir saugomas. Tačiau anot psichologo, nebūtinai vaiko tėvai gali padėti atsakyti jam į šį klausimą.

Priešingai, jeigu motina lieka prieš savo norą namuose ir jaudinasi, kad nedirba, tai tada vaikas pradės jausti įtampą ir staiga pradės pats nerimauti. Visa tai kenkia vaiko raidai, jo pasitikėjimui savimi ir netgi santykiams su tėvais.

Šiuo atveju geriausiai būtų išeiti iš motinystės atostogų ir dirbti tai, ką labiausiai trokšta moteris. Saugumo ir meilės jausmą, vaikas gali gauti ir iš senelės arba netgi geros auklės – nebūtinai tokia nauda turi ateiti vien iš tėvų. Galų gale, vakare grįžę iš mylimo darbo, jūs tik dar labiau vertinsite laiką, praleistą su vaiku.

Kita barikadų pusė

Iš kitos pusės, toje pačioje konferencijoje „Vaikai ir karjera. Would you rather?“ kalbėjusi Eglė Vaitkevičiūtė, dirbanti „BAA Training“ generaline direktore ir į darbą grįžusi praėjus tik trims savaitėms po vaiko gimimo, turėjo kitą nuomonę.

Visada siekusi ambicijų profesinėje srityje, E. Vaitkevičiūtė daug laiko ir jėgų skyrė darbui ir tobulėjimui. Kadangi sritis, kurioje ji dirba yra pakankamai speficinė – aviacija – jos laukdavo daug komandiruočių į užsienį. Dėl to, tam tikra prasme, nukentėjo tiek ji pati, tiek jos vaikai.

E. Vaitkevičiūtė dar dabar apgailestauja, kad nematė savo dukters pirmųjų žingsnių, todėl dabar moterims, kurios tiek eina pas ją darbintis, tiek moterims, kurios buvo atėjusios į konferenciją, patarė ramiai ir drąsiai pasiimti tuos metus motinystės atostogų ir pabūti su vaiku, nes karjera niekur nedings, o tie metai prabėgs tikrai labai greitai.

Svarbiausia, jau auginant vaikus ir toliau siekiant profesinių aukštumų, stebėti ženklus, kuriuos rodo vaikai. Tokie ženklai, kaip vaiko dažniau tariami žodžiai „aš tave myliu, mama“ turėtų padėti suprasti, kad jau yra laikas šiek tiek atsitraukti nuo darbų.

Viena mama lauke – ne karė

Konferencijoje taip pat pranešimus skaitė teisininkė dr. Laura Augytė-Kamarauskienė, „Nordea“ Banko, „AB Lietuva“ filialo žmogiškųjų išteklių vadovė Aistė Grigaliūnaitė-Staselienė, o gyvenimiškomis istorijomis apie tai, kaip sekasi suderinti dvi didžiausias gyvenimo karjeras – profesinę ir vaikų auginimo – taip pat dalinosi Sabina Daukantaitė, auginanti septynis vaikus ir aktorė Indrė Stonkuvienė.

S. Daukantaitė, augindama septynis vaikus, rašanti tinklarašį 7taskai.lt bei neseniai pradėjusi savo nuosavą verslą, konferencijos dalyvius apskritai skatino nesirinkti, o siekti visko – čia juk tas pats, lyg mes rinktumėmės tarp sagų ir užtrautukų. Vienu atveju veikia vieni, kitu – kiti. Tas pats veikia ir renkantis tarp karjeros ir vaikų, nes anot S. Daukantaitės, „moteris, kuri gimdo vaikus, yra ta moteris, kuri teoriškai turi norėti visko“. Be viso to, būtent vaikai ir padeda susidėlioti gyvenimą į „stalčius“, suprasti, kas gyvenime yra prioritetai ir į ką svarbiausia kreipti dėmesį.

Visos moterys, tiesa per skirtingas perspektyvas, priėjo prie vienos panašios išvados – tiek karjerą, tiek vaikų auginimą tikrai galima suderinti, jeigu nebijai prašyti pagalbos, sugebi atskirti profesinį gyvenimą nuo šeimyninio ir visada randi laiko sau. Taip pat labai svarbus ir partnerio indėlis – viena mama viso pasaulio neužkariaus, todėl labai svarbu dalintis pareigomis namie.

Straipsnis parengtas pagal konferencijoje „Vaikai ir karjera. Would you rather?“ skaitytus psichologo P. Rakštiko, „Nordea“ Banko, „AB Lietuva“ filialo žmogiškųjų išteklių vadovės A. Grigaliūnaitės-Staselienės ir advokatės bei „SGKA legal“ partnerės dr. L. Augytė-Kamarauskienė pranešimus. Konferencijoje taip pat dalyvavo Sabina Daukantaitė, Indrė Stonkuvienė ir Eglė Vaitkevičiūtė. Renginio nuotraukas galite rasti Firsty.lt facebook paskyroje

Straipsnio autorė: Dovilė Ibianskaitė



Panašūs įrašai

2016 / 04 / 20
Rinkodaros specialisto profesija: „Ką dar galėčiau padaryti?“
2016 / 03 / 29
IT konsultantės patirtis Švedijoje: „Svarbu mokėti save „parduoti“
2021 / 07 / 29
Ieškokite ne tik darbo, bet ir asmeninio pasitenkinimo