Ką įrašyti į CV, kai neturi jokios tinkamos darbo patirties?
2020-02-24
Tavo svajonių darbo skelbimas ką tik buvo paskelbtas ir tu jau nekantrauji jį “pasiimti”. Tik viena problemėlė: Tavo darbo patirtis, kuri būtų tiesiogiai susijusi su šiuo darbu, yra nulinė. Nesvarbu, ar tu keiti savo darbo kryptį, ar tu ką tik baigei studijas ir neturi jokios patirties, ką galėtum parašyti į savo CV, kad atrodytum kiek įmanoma tinkamesnis šiam darbui? Čia rasi keletą CV išdėstymo gudrybių, kurios padės geriausiai save pristatyti.
Su darbu susiję ir pritaikomi įgūdžiai:
Daugelyje gyvenimo aprašymų pradedama nuo darbo patirties. Tai tampa problematišku dalyku, kai nėra su norimu darbu susijusios patirties. Vietoj to kad, švaistytum savo CV vietą dalykams, kurie tik sukels darbdaviui erzulį, pradėk nuo su darbu susijusių įgūdžių. Ir nė nebandyk sakyti, kad jų neturi. Privalo būti priežastis, dėl kurios manai, kad gali dirbti šį darbą. Tikėtina, kad turi pritaikomų savybių iš ankstesnės, nesusijusios su šiuo darbu patirties, o galbūt išvystei įgūdžius mokykloje, atlikdamas akademinius projektus. Bet kuriuo atveju, jei keiti darbo sritį, pabandyk apjungti visus įgūdžius į prisistatymą.
Susiję aspektai ir akademiniai projektai:
Kalbant apie akademinius projektus, svarbu pabrėžti tai, jog tai vertinga patirtis ir kad tai turi būti įtraukta į tavo CV! Tai galioja ir, atrodytų, visai nesusijusiems projektams, kuriuose dalyvavai ar kuriuos atlikai mokykloje ar bet kur kitur, tik ne darbe. Jei gali aiškiai įvardinti patirtį, kurią tau suteikė tas (-ie) projektas (-ai), niekas tau neuždraus jų įtraukti į CV. Nemanyk, kad į gyvenimo aprašymą gali būti rašomos tik tos patirtys, kurios buvo oficialios, „pilno etato“ ir apmokamos. Vienas būdų, kaip tai padaryti, yra sukurti skiltį - „Projektai“. Čia turėtum rašyti apie projekto darbus lygiai taip pat, kaip rašytum apie darbinę patirtį. Apgalvok patirtis, kurios padėjo suprasti, kokios tavo karjeros domėjimosi sritys. Gal tai buvo mokyklos projektas? Galbūt tu kažkur savanoriavai ir būtent ten atradai naujus karjeros tikslus – šią patirtį, taip pat, gali įtraukti į skiltį „Projektai“. Išdėstyk visa tai panašiai, taip leisi darbdaviui suprasti, kad ši neįkainojama patirtis privalo būti įvertinta ir į ją turėtų būti atsižvelgiama, svarstant tavo kandidatūrą į tą poziciją, kuri tave domina.
Entuziastingas ir konkretus motyvacinis laiškas:
Gerai gerai... Tai techniškai nėra tavo gyvenimo aprašymo dalis, bet aš esu visiškai įsitikinusi tuo, jog CV turi būti siunčiamas kartu su stipriu motyvaciniu laišku. Tai yra ypatingai svarbu, kai neturi tinkamos darbo patirties arba tuo atveju, kai tavo karjeros kelias - labai vingiuotas... Karjeros ekspertas Ryan Kahn yra pasakęs: „Surask būdą, kaip galėtum sujungti savo domėjimosi sritis ir gyvenimišką patirtį su kompanija, tada paaiškink, kaip tai sudrebins tavo pasaulį, jei jie tave pasamdys. Tuomet tu suprasi, kad šis ryšys yra būtent ta patirtis, kurios darbdaviai ieško absolventuose.“
Tai tinka ir tiems, kurie keičia savo karjerą, tik jiems reikia padirbėti su didesniu kiekiu turimos patirties. Motyvacinis laiškas yra tobula galimybė sujungti taškus tarp kompanijos poreikių ir tavo įgūdžių, kuriuos išsiugdei per savo karjeros laiką. Būk specifiškas ir konkretus šioje dalyje.
Keisti karjerą yra labai sunkus uždavinys, ypač kai daugybė pradedančiųjų lygio darbų šiuo metu reikalauja dviejų ar trijų metų patirties. Kovai su šiais reikalavimais naudojamas triukas padės pasiekti pergalę: atsižvelk į tokias detales, kaip su darbu susijusę įgūdžiai ir projektai, keisk tradicinio CV rašymo taisykles, kurios trukdo tau įtraukti jas pačiame CV priekyje ar centre. Pridėk įdomų motyvacinį laišką ir užkariauk trokštamą poziciją!
Šaltinis: www.themuse.com, Lily Zhang.
Vertė: Lina Jurkaitytė