15 būdų atsakyti į klausimą "kokie Tavo planai baigus universitetą/kolegiją?“
2020-10-19
„Na, tai kokie Tavo planai baigus universitetą/kolegiją?“
Tai tikriausiai mažiausiai laukiamas klausimas tų, kurie jau visai netrukus atsiims (o dalis jau net ir atsiėmė) bakalauro diplomus. Tačiau realybė tokia: visur, kur eini, žmonėms staiga tampa įdomūs Tavo ateities planai. Ar tai geriausia mamos draugė, ar vos pažįstamas tetos kolega – visi nori sužinoti, ką gi veiksi su savo bakalauro diplomu. Na, o jei Tu vienas iš tų (galima sakyti daugelio), kurie net nenutuokia, ką darys baigus universitetą ar kolegiją, tikriausiai visaip kaip stengiesi išvengti šio klausimo, tiesa? Nors tai iš pažiūros visai nekaltas klausimas (na, juk kai prieš metus Tavęs klausė, ką veiksi vasarą, atsakyti nebuvo taip jau sunku), tačiau sukuria išties nemažą spaudimą daugeliui aukštojo mokslo absolventų, kurie kaip išmanydami stengiasi susirasti darbą ar susiprasti savyje, kuriuo keliu toliau eiti. Deja, ne visi tėvai, seneliai ar kiti giminaičiai supranta, jog tai ne pats lengviausias užsiėmimas ir kiekvienąkart vis iš naujo užduoda tą patį baisųjį klausimą.
Taigi, nusprendėme Tau padėti ir pateikiame 15-a atsakymų variantų, kuriais drąsiai naudokis, kai kitą kartą Tavo močiutė ar šaunioji kaimynė paklaus, ką gi veiksi baigęs universitetą/kolegiją.
1. Aš esu atviras pasiūlymams:
Po to, kai jau Tavo rankose atsiduria diplomas (kurį vėliau įdedi į stalčių, pakabini ant sienos, padovanoji mamai ar sugalvoji ką kita), gyvenime atsiranda daugybė skirtingų kelių ir niekas už Tave nenuspręs, kuriuo pasukti. Gali bandyti ieškoti darbo pagal specialybę savo gimtajame mieste ar tęsti magistro studijas, o gali ir metams išvykti į Afriką savanoriauti su vaikais. Kad ir ką ketini daryti, tiesiog sakyk, jog esi atviras bet kokiems pasiūlymams.
2. Laukiu tinkamos galimybės:
Galbūt Tu jau sulaukei darbo pasiūlymo ir net ne vieno, bet jie nebuvo tai, ko Tu išties nori. Ir nors tame visiškai nieko blogo nėra, artimiausi žmonės norės sužinoti, kodėl Tu atsisakai darbo pasiūlymų. Paprasčiausiai pasakyk šeimai ir draugams, jog ieškai savo svajonių darbo. Jie tikriausiai pagalvos, jog esi kiek išprotėjęs (niekas juk nepradeda nuo svajonių darbo!), tačiau Tu bent jau neapgaudinėsi pats savęs.
3. Atsiprašau, bet tai asmeniška:
Puikus atsakymas, jei vos pažįstami žmonės klausia apie Tavo ateities planus. Tai turėtų būti įdomu tik Tavo šeimai ir artimiausiems draugams. Na, o jei jautiesi nepatogiai, sakydamas, jog neturi ateities planų, taip pat gali pasakyti, jog tai asmeniškas klausimas. Tikėtina, kad tas žmogus šito klausimo daugiau nebeužduos.
4. Abejingai žiūrėk į klausiantįjį:
Tiesiog žiūrėk. Jis susipras pats.
5. Ieškosiu gyvenimo prasmės:
Jei nori priblokšti klausiantįjį ir nesulaukti papildomų klausimų, tiesiog atsakyk, jog ateinančius metus ieškosi savęs, savo pašaukimo ir prasmės gyvenime. Gali paaiškinti, kad keturių metų universitete neužteko, jog tai sužinotum.
6. Aš jums būtinai pranešiu, kai tik susirasiu darbą:
Tikėtina, kad Tu ir taip praleidai paskutinius kelis savo mėnesius ieškodamas darbo, tad tiesiog tęsi šias paieškas. Supratingesnius toks atsakymas sustabdys nuo toliau besitęsiančių įkyrių klausimų.
7. Girdėjau, jog McDonald‘s dabar kaip tik ieško darbuotojų:
Realybė tokia, kad 32% aukštųjų mokyklų absolventų dirba darbus, kurie niekaip nesusiję su jų išsilavinimu. Tad kodėl nepapokštauti?
8. Aš grįžtu atgal į universitetą:
Visi žino, jog jei negali rasti darbo, tai geriausia studijuoti toliau. Nesvarbu ką. Būtų gerai ką nors visiškai priešingo anksčiau įgytai specialybei (taip Tu daugiau laiko praleisi mokydamasis ir niekas nekaltins, jog turi daug laisvo laiko, per kurį galėtum dirbti). Tokiu būdu nesėkmingos darbo paieškos nesudarys įspūdžio, jog Tavo ateitis beviltiška (du diplomai juk dvigubai geriau nei vienas!).
9. Aš kraustausi atgal ir gyvensiu su savo šeima:
Dar vienas dalykas, kurį Tu gali pasakyti, jog gyvensi su mama ir tėčiu. Ir ne laikinai, o tiek, kiek norėsi (galbūt visada...). Ir niekas nedrįs Tavęs kaltinti – daugybė europiečių taip daro.
10. Bandysiu išlaisvinti savąjį „Aš“:
Puikiai derės su penktu punktu! Jei jau sakai, kad ieškosi gyvenimo prasmės, tai kodėl to nepadarius užsiiminėjant joga ar meditacija?
11. Pradėk smarkiai juoktis. Arba verkti:
Na, juk nedarbas tikrai gali privesti prie ašarų. Bet jei nenori verkti, gali pradėti juoktis. Juokas prašviesina bet kokią situaciją!
12. Planuoju tapti hipiu, metus tranzuoti po pasaulį, o po to parašyti knygą apie savo kelionę:
Juk ši vizija yra būtent tai, ką visų tėvai nori išgirsti, tiesa?
13. Ieškosiu praktikos:
Jei nori realesnio atsakymo, sakyk, jog ketini įgauti daugiau patirties, kad vėliau taptum puikiu kvalifikuoti darbuotoju.
14. Ketinu kurti savo verslą:
Jei jautiesi bent kiek verslininkas, visiems sakyk, kad būsi naujasis Markas Zuckerbergas. Tai tikrai parodys, jog turi potencialą kurti sėkmingą savo ateitį.
15. Rašysiu knygą apie savo studijų patirtį:
Vietoj to, jog ieškotum darbo ar toliau tęstum studijas, sakyk, jog ketini rašyti knygą su patarimais sekančioms kartoms, kaip po studijų nelikti bedarbiu. Iš esmės galėsi tiesiog aprašyti viską, ką pats darei studijų metais, kaip pavyzdį, kaip tikrai NEsielgti.
Pabaigai: žinoma, gali visiems tiesiog paprastai sakyti, jog ieškosi darbo, kandidatuosi į darbo pasiūlymus, kol galiausiai pasiseks. Jei nori būti sąžiningas, tai toks ir būk! Paaiškink mamai ir tėčiui, dėdei ir močiutei, jog iš visų jėgų stengiesi atrasti vietą po saule, bet tai nėra taip paprasta. Jie tikrai supras.
Ir atsimink, kad gyvenimas po mokslų baigimo ir bakalauro atsiėmimo baisus atrodo tikrai ne Tau vienam. Na, o jei vis tik pavargsi nuo žmonių, įkyriai klausinėjančių apie Tavo planus, jau žinai, ką jiems atsakyti.
Sėkmės ieškant ir atrandant (nebūtinai darbą)!