Kaip atsakyti į 20 dažniausiai pasitaikančių klausimų darbo pokalbio metu? (1/2)

2020-11-04

Argi nebūtų šaunu, jei tiksliai žinotum ko tavęs paklaus darbdavys per artėjantį jūsų darbo pokalbį? Gaila, tačiau bent jau kol kas vis dar negalime skaityti minčių ir sužinoti tokio jaudinančio dalyko. Tačiau, kol tai neįmanoma, pateikiame tau vieną nuostabią išeitį: dažniausiai užduodamų 20 interviu klausimų sąrašą ir, žinoma, atsakymus į juos.


Nepatariame labai griežtai vadovautis kiekvienu straipsnyje pateiktu interviu klausimo-atsakymo pavyzdžiu, tačiau rekomenduojame susipažinti su tuo, ko tavęs gali paklausti, ko darbdaviai ieško tavo atsakymuose į jų užduodamus klausimus ir ko reikia, kad pasirodytum tinkamas ar tinkama darbo vietai, į kurią kandidatuoji.

 

                                                                                         

 

1. Gal gali apie save šiek tiek papasakoti?

Tai veikiausiai bus pats pirmas klausimas atėjus į darbo pokalbį. Turėtum atsiminti, kad jis tavęs neprašo papasakoti visos savo gyvenimo istorijos. Tai labiau yra pirmasis ir pats geriausias šansas sudaryti tave samdančiam darbdaviui patį geriausią įspūdį. Šis klausimas atrodo toks paprastas ir įprastas, kad daugelis žmonių jam net nesiruošia. Tačiau jis taip pat ir labai svarbus. Nepasakok apie savo darbinę (ar asmeninę) patirtį itin išsamiai, nepamirštant nei vienos smulkmenos. Vietoj to – „užmesk tik kabliuką“. Glaustas ir pritraukiantis dėmesį pasakojimas parodo, kad esi tinkamas rimtam darbui. Pradėk nuo 2-3 asmeninių pasiekimų ar darbo patirčių, apie kurias labiausiai norėtum, kad sužinotų būsimas darbdavys. Užbaik kalbėdamas apie tai, kaip toji ankstesnė patirtis tave atvedė iki darbo vietos, į kurią šiuo metu kandidatuoji.

2. Iš kur sužinojai apie šią darbo vietą?

Kitas, iš pirmos pažiūros, nepavojingas klausimas iš tikrųjų yra dar viena tobula galimybė išsiskirti iš kitų kandidatų ir parodyti itin didelį nuoširdų susidomėjimą kompanija. Pavyzdžiui, jei apie darbo vietą sužinojai iš draugo ar žmogaus, buvusio tavo ankstesnėje profesinėje aplinkoje, įvardink tą asmenį ir paaiškink kuo ši informacija tave patraukė. Jei įmonę atradai renginio metu ar apie ją perskaitei straipsnyje, pasidalink ir tuo. Net jei apie tai sužinojai besiklausant atsitiktinės pokalbių laidos, pasidalink, kas tiksliai patraukė tavo dėmesį. Tave darbinanti įmonė nori žinoti, kuriais kanalais transliuodama apie save ji sulaukia didžiausio dėmesio.

3. Ką žinai apie mūsų kompaniją?

Kiekvienas kandidatas, prieš eidamas į darbo pokalbį gali perskaityti ir įsiminti įmonės internetinės svetainės skiltyje „Apie“ esančią informaciją, kurioje paminima trumpa kompanijos istorija, pagrindiniai jos tikslai ir misija. Taigi, kuomet pašnekovas paklausia, ką tu žinai apie kompaniją, kurioje ketini dirbti, jam nebūtinai rūpi ar tu tiksliai supranti šią informaciją ir gali žodis žodin pakartoti išmoktą įmonės misiją – jis nori žinoti ar tau ji bent kiek rūpi. Atsakydamas į tokį klausimą parodyk, kad supranti kompanijos tikslus – pradžioje panaudok keletą sąvokų ar frazių iš įmonės internetinio puslapio, tačiau toliau kalbėk apie tai savais žodžiais. Tarkim, gali panaudoti tokius žodžius kaip: „Aš esu asmeniškai susidomėjęs šia sritimi, nes...“, arba: „Aš tikiu šiuo požiūriu, nes...“. Pabaigdamas sakinius pasidalink keliais asmeniniais pavyzdžiais.

4. Kodėl nori šio darbo?

Vėlgi, įmonės stengiasi įdarbinti tuos žmones, kurie yra „užsidegę“ dėl laisvos darbo vietos, todėl tau reikėtų paruošti puikų atsakymą į šį klausimą. (O kas jei neturėsi gero atsakymo? Jau verčiau pradėk ieškotis kitos darbo vietos). Pirmiausia, išskirk keletą pagrindinių veiksnių, kurie darbo vietą verčia atrodyti tau puikiai tinkama (pavyzdžiui: „Noriu dirbti klientų aptarnavimo srityje, nes mėgstu nuolatinį bendravimą su žmonėmis ir jaučiu pasitenkinimą, kai padedu žmonėms išspręsti iškilusią problemą“). Po to pasidalink su pašnekovu mintimis kodėl tau patinka kompanija (pavyzdžiui: „Aš visados domėjausi švietimu ir manau, kad jūsų komanda daro didžius darbus šioje srityje, todėl norėčiau tapti viso to dalis“). Norėdamas atsakyti į šį klausimą dar geriau sek 3 paprastais žingsniais: 1) išreikšk savo entuziazmą kompanijai; 2) suderink savo įgūdžius ir patirtį su kandidatuojama pozicija; 3) šiuos du punktus sujunk su savo norimais ateities planais.

 

                                                                                 

 

5. Kokios tavo stipriausios profesinės savybės?

Atsakinėjant į šį klausimą patariame būti atidesniu ir pasakoti apie tas savybes, kurios tikrai yra tavo stiprioji pusė, o ne apie tas, apie kurias manai, kad norėtų išgirsti pašnekovas. Minėk tik tas savybes, kurios manai labiausiai tiktų žmogui, pretenduojančiam į šią darbo vietą. Naudok specifinius žodžius, sąvokas. Tada pereik prie pavyzdžių kaip šios tavo savybės tau pravertė profesinėje aplinkoje.

6. Ką laikai savo silpnybėmis?

Klausdamas šio klausimo tavo pašnekovas iš tiesų (be to, kad užfiksuotų didžiausias galimas grėsmes) stengiasi patikrinti tavo atvirumą ir savęs suvokimą. Tai, kad tu „negali nesuspėti iki „deadline‘o, nors tai ir reikštų tavo gyvybės išsaugojimą“ nėra geriausias pasirinkimas atsakymui, bet taip pat geriausia išeitis nėra ir pasakyti, kad: „Silpnybės? Aš jų neturiu – aš tobulas!“. Išlaikyk pusiausvyrą ir pagalvok apie tokius dalykus, kurie tau kelia vienokius ar kitokius rūpesčius profesinėje srityje, tačiau tu stengiesi su jais susidoroti. Pavyzdžiui, galbūt niekada nebuvai stiprus viešojo kalbėjimo srityje, bet pastaruoju metu padėjai organizuoti įvairius susitikimus ir dabar jautiesi daug labiau savimi pasitikintis kalbėdamas prieš pilną auditoriją.

7. Koks yra tavo didžiausias profesinis pasiekimas?

Niekas geriau darbdaviui nelieps tavęs pasamdyti, nei puikūs ankstesnės tavo veiklos rezultatai. Todėl nesidrovėk atsakinėdamas į šį klausimą! Gerai pasirodysi, jei vadovausiesi S-T-A-R metodu: apibūdink situaciją (the Situation) ir užduotį, kurią tau reikėjo išpildyti, kad pašnekovui būtų aiškus pagrindinis kontekstas. Tačiau didžiąją dalį pasakojimo laiko (the Time) skirk tam, kad nupasakotum ką tiksliai TU darei (the Action) ir kaip TU to pasiekei (the Result).

8. Papasakok man apie iššūkį ar konfliktą, su kuriuo buvai susidūręs darbe, ir kaip tu su tuo susidorojai.

Klausdamas šio klausimo tavo pašnekovas nori susidaryti įspūdį į tai, kaip tu reaguoji į konfliktines situacijas. Darbo pokalbyje viskas gali atrodyti gražiai ir maloniai, bet kas nutiks tada, kai tave pasamdžius viskas ims ir apsivers aukštyn kojom? Šiuo atveju tau vėlgi reikėtų vadovautis S-T-A-R metodu, kuris užtikrins, kad pasakojimo metu nenuklysi į šalį ir papasakosi kaip profesionaliai ir produktyviai susidorojai su iškilusia nemalonia situacija. Jis tau padės tobulai privesti pasakojimą prie laimingos pabaigos kaip nemalonioje situacijoje suradai išeitį ir kompromisą.

9. Kur matai save po 5 metų?

Jei būsi paklaustas šio klausimo stenkis būti kuo nuoširdesnis pasakodamas apie savo ateities tikslus, bet apsvarstyk ir tai, kad tave samdantis darbuotojas nori žinoti: a) ar turi parengęs realų savo karjeros planą, b) ar turi ambicijų, ir c) ar ši pozicija dera su tavo ateities tikslais. Jei mąstysi apie tai, kur tave gali nuvesti būsima pozicija, realistiškai ir atsakysi į šį klausimą remiantis aukščiau išvardintais punktais, tau nebus sunku sudaryti neblogą įspūdį. Bet jei šis darbas iš tikrųjų nėra būtinas, kad pasiektum savo ateities tikslus? Nieko tokio. Nėra blogai pasakyti, kad kol kas nesi tikras dėl savo ateities planų, bet ši patirtis būtų tau pagalba susivokiant savo kelyje.

10. Kokiuose darbo poklabiuose dar buvai?

Kompanijos to klausia norėdamos pamatyti kaip labai tu domiesi jų įmone. O gal tu sieki tik pasišniukštinėti aplink ir apie darbą joje rimtai net negalvoji? Dažnai geriausias būdas yra paminėti, kad šiuo metu svarstai apie panašias pozicijas ir keliose kitose įmonėse. Gali padėti ir tai, jei paminėsi, kad visos pozicijos, į kurias dar pretenduoji, yra galimybė tau išsiugdyti tuos pačius norimus gebėjimus. Pavyzdžiui, gali pasakyti: „Kandidatuoju į keletą pozicijų IT konsultavimo firmose, kuriose galėčiau analizuoti klientų poreikius ir perduoti juos vystymo komandoms, kad būtų surastos išeitys dėl technologinių problemų“.

 

Čia pateikėme kelis svarbiausius aspektus, į kuriuos reikėtų rimčiau atkreipti dėmesį. Dabar belieka tau palinkėti sėkmės ir gero pasiruošimo artėjantiems darbo pokalbiams, nes jau turi paruoštukę, kuri leis lengviau nuspėti tavo darbdavio kėslus. Vėliau pateiksime ir antrąją šio straipsnio dalį.

 

                                                                 

 

Straipsnis iš „The Muse“.
 



Panašūs įrašai

2017 / 10 / 18
Konferencija. Self-expression through speaking: why does it matter?
2021 / 03 / 22
Dažniausiai pasitaikančios darbo skelbimų klaidos
2019 / 09 / 13
Tinkamo darbo paieškos karjeros pradžioje