7 klausimai, kuriuos reiktų užduoti sau, jei galvojate pakeisti karjerą per COVID-19

2021-02-23

Jau seniai galvojate apie karjeros pokyčius? Norite save išbandyti visiškai kitoje srityje negu dirbote iki šiol? Galbūt su pandemija atkeliavo noras išbandyti ką nors naujo? 

Nerti stačia galva į naujus karjeros pokyčius pandemijos metu yra ir rizikinga, ir drąsu. Tačiau, jeigu jūs ilgai svajojate apie naują karjerą ir jums pasitaikė proga – bandykite, negyvenkite baimėje, o stenkitės iš naujos patirties pasiimti viską, ką įmanoma pasiimti. 

Jei norite įsitikinti, ar karjeros pakeitimas šiuo metu yra tinkamas žingsnis, pirmiausia užduokite sau šiuos klausimus.

1. Ar noriu pakeisti karjerą, ar tiesiog pavargau/man nepatinka dirbti pandemijos metu?

Svarbiausia yra suprasti, kodėl būtent dabar jūs norite pokyčių karjeros srityje. Gal tiesiog darbo aplinkoje jums šiuo pandemijos metu ne taip gerai sekasi, kaip įprastai ir dėl to galvojate keisti darbą? O galbūt nesėkmės tęsiasi jau ilgiau nei metus ir jūs pavargote darbo aplinkoje jaustis nelaimingas?

Jei pradėjote jaustis nelaimingas tada, kai prasidėjo pandemija, jūsų nepasitenkinimas greičiausiai priklauso nuo COVID-19. Pagalvokite, kaip jūsų darbas pasikeitė pandemijos metu ir apsvarstykite, ar darbo sąlygos kada nors grįš į buvusias.  

2. Ar aš esu nelaimingas dėl savo darbo ar karjeros?

Pandemija galėjo atskleisti ar sustiprinti visus dalykus, dėl kurių jūs jau buvote nepatenkinti darbe. Galbūt jūs jaučiatės neįvertintas arba nuvertintas savo įmonėje? Jums visada buvo sudėtinga rasti kompromisą su bosu, o kuomet dirbate iš namų, tai atrodo neįmanoma? Jaučiatės nepatenkinti savo komanda ir darbo krūviu, o dirbant nuotoliniu būdu su tuo yra sudėtingiau susitvarkyti?

Atminkite tai, kad jeigu dabartiniame darbe jaučiatės nelaimingi, nereiškia, kad turite visiškai keisti savo karjeros kryptį. Jeigu jūs jaučiatės nelaimingas dėl konkretaus darbo, vadovo, komandos ar visos įmonės, geriausias sprendimas – susirasti tokį patį darbą kitoje įmonėje. Visgi, jeigu nebejaučiate pasitenkinimo dirbti toje srityje, kurioje dirbate – jums reikalingi didesni pokyčiai.

3. Ko aš ieškau savo naujoje karjeroje?

Nesikoncentruokite į tai nuo ko bėgate, išsiaiškinkite link ko bėgate. Kodėl jūs norite pradėti naują karjerą? Kokioje srityje save matote? Daugiau dėmesio skirkite supratimui kas jus tenkintų ir ko tikitės iš naujos karjeros. Per daug nežiūrėkite atgal ir nebandykite iškart suprasti, kodėl jūs nusivylėte dabartine karjera. Žiūrėkite į priekį, o ne atgal!

Jeigu jūs nuoširdžiai norite pradėti naują karjeros kelią ir apie tai seniai svajojote, pasitelkite visas savo žinias ir gabumus, kuriuos išmokote ankstesnėje karjeroje, visi šie dalykai puikiai gali praversti ieškant naujo kelio.

4. Kokia šiuo metu yra mano emocinė ir psichinė būklė?

Tikriausiai visi esame girdėję, kad pandemijos metu, ženkliai padidėjo psichologų ir psichiatrų darbo krūvis. Ir tai yra normalu dėl to, kad niekas iš mūsų niekada nebuvo patyręs tokio laikotarpio kaip šis. Galimai ir jums ar jūsų aplinkoje esantiems žmonėms gali atsirasti papildomų jausmų, emocijų, su kuriais sunkiai seksis susidoroti.

Būkite sąžiningas sau. Pagalvokite, ar keisti karjeros kryptį sugalvojote ne dėl emocinių sunkumų, kurie iššaukia neproduktyvumą, motyvacijos stoką? Gali būti sunku, bet svarbu atskirti mintis ir jausmus, kurie kyla dėl to, kas vyksta pasaulyje, nuo tų, kurie yra susiję su jūsų asmenybe ar darboviete.

Jūs priimate gyvenimo sprendimą viduryje įvykio, kuriame emocijos išties sunkiai pakeliamos. Paklauskite savęs, ar šį sprendimą nusprendėte priimti dėl jumyse tvyrančių emocijų ar dėl to, kad tikrai seniai svajojote keisti karjeros kryptį.

5. Ar esu pasirengęs susidoroti su dviem gyvenimą keičiančiais įvykiais tuo pačiu metu?

Pandemijos išgyvenimas ir karjeros keitimas vienu metu gali būti labai didelis iššūkis. Net jei atrodo, kad esate pasiryžęs keisti savo profesinį kelią, ar tikrai manote, kad susidorosite ir su darbo keliamais iššūkiais ir su pandemija?

Jei vis tiek galvojate keisti karjerą, neatmeskite galimybės, kad stipriai pajusite COVID-19 padarinius ir tai gali stipriai apsunkinti jums gyvenimą. Pagalvokite, ar pakeitę darbo vietą, nuolat negalvosite, kad bet kurią akimirką gali pablogėti situacija Lietuvoje, gali pradėti byrėti verslai ir pirmasis žmogus, kurį atleistų iš jūsų įmonės, būtent ir būtumėte jūs. Kodėl? Nes būtumėte naujokas, kuris dar tik pradėjo karjerą naujoje darbo vietoje. Jeigu vien galvodamas apie naują karjeros krypti jaučiate stresą – neskubėkite ir vykdykite permainas vėliau!

6. Ar mano finansų užteks naujai veiklai?

Pagalvokite, ar keičiant karjerą turite pakankamai santaupų. Jei pradėsite vykdyti kokią nors individualią veiklą, jums gali prireikti nemažai pinigų. Jei bandysite įsidarbinti į kokią nors įmonę, pagalvokite, ar turėsite pakankamai pinigų iki pirmosios algos? Apsvarstykite, kaip jums sekasi taupyti, kaip sekasi gyventi karantino metu, ar neturite problemų su finansais. Nes jeigu iškils finansiniai sunkumai, jie taip pat gali pakeisti jūsų emocinę būklę.

7. Kokia yra mano perspektyva?

Pandemijos metu, kai kurios sritys nukentėjo žymiai labiau negu kitos – maži verslai, kavinės, barai, ne maisto prekių parduotuvės. Kitos – atvirkščiai – atsigavo. Įvertinkite visas rizikas ir pavojus dėl savo perspektyvos dabartinėje vietoje ir toje vietoje, į kurią galvojate, svajojate eiti dirbti – taip bus lengviau apsispręsti.

Peržvelgę šiuos klausimus, turėtumėte geriau suprasti, ko jums dabar reikia. Visa tai gali padėti apsispręsti, ar geriau jums šiuo metu keisti karjerą, ar kaip tik – likti dabartiniame darbe. Darykite taip, kaip jums atrodo daryti geriausia!

Straipsnį vertė: Eglė Lauciūtė

Visą straipsnį galite rasti ČIA.

 

 

 



Panašūs įrašai

2015 / 12 / 22
25 originaliausi 2013 metų darbo pokalbių klausimai
2016 / 12 / 05
Mesti kelią dėl takelio?
2016 / 05 / 16
5 dalykai, kuriuos atlikus 20-iuosiuose savo gyvenimo metuose, pravers sulaukus 40-ies