Dirbk protingiau, o ne sunkiau! 16 patarimų, kaip tai padaryti

2022-08-09

Knygos „Free agent nation: the future of working for yourself“ autorius Daniel H. Pink užbaigia paskutinį skyrių mintimi ir patarimais apie tai, kaip dirbti protingiau, o ne sunkiau tiems, kurie siekia pradėti dirbti sau. Tačiau nepaisant to, ar norite pradėti savo verslą, ar dirbti kažkam kitam, lengvesnis ir gudresnis planavimas nepamaišys. Tad jūsų dėmesiui, Dan Pink mintimis pasiremtas sąrašas aktualiausių patarimų protingiems darbuotojams:

 

1. Pasidarykite „to do“ ir „to don‘t do“ sąrašą. Pasidarykite sąrašą darbų ir užsiėmimų, kuriems neturėtume švaistyti savo brangaus laiko: bevertės užduotys, nereikalingi telefoniniai pokalbiai, lūkesčių nepateisinantys susitikimai ir t.t. Na, o tada susikurkite kitą sąrašą, kuriame susirašysite viską, ką daryti privalote nuolat ir neatidėliojant. Geriausia, jei sąrašas bus sudarytas prioritetine tvarka: nuo svarbiausių iki mažiausiai svarbių, tačiau vertų vietos „to do“ sąraše.

 

2. Visuomet su savimi turėkite užrašų knygutę ir rašiklį. Klausiate kam? Ogi todėl, kad Tomas Edisonas taip darė. Čarlzas Darvinas taip darė. O darė todėl, kad tokiu būdu visuomet turėdavo galimybę užsirašyti kiekvieną staiga į galvą šovusią idėją. Tiesa, šiais laikais puikiai šią paskirtį atliks ir išmanusis telefonas. Čia jau kiekvieno patogumo ir malonumo reikalas. Svarbiausia, turėti vietą, kur tas mintis užfiksuosite, nes jos turi tendenciją greitai pasimiršti.

 

3. Ištobulinkite savo prisistatymą. Gebėkite nepažįstamajam per 30 sekundžių paaiškinti kas esate, ką darote ir kodėl tas žmogus turėtų patikėti jūsų gebėjimais. Tuomet tą prisistatymą sutrumpinkite iki 15 sekundžių. Nuolatos jį pasikartokite, tobulinkite. Jūsų tikslas būti konkrečiais ir koncentruotais, tuo pačiu nepamirštant nuoširdumo ir įdomumo.

 

4. Susikurkite savo dienos atidarymo ritualą. Pasistenkite savo dieną kaskart pradėti taip pat. Jei dirbote namuose, pasivaikščioti iki darbo. Arba atsigerkite puodelį arbatos, paskaitykite ar pamedituokite prieš išeidami iš namų. Toks ritualas bus ne tik malonus ir atpalaiduojantis, bet po kurio laiko organizmas supras, kad tai metas prieš koncentruotą ir kokybišką darbo dieną.

 

5. Tuomet susikurkite uždarymo ritualą. Visuomet žinokite kada sustoti dirbti ir tai pabandykite padaryti visuomet vienodai. Tai gali būti elementarus darbo vietos susitvarkymas, kompiuterio failų sudėjimas į tinkamas vietas, kitos dienos darbų suplanavimas. Beje, suplanavus darbus iš anksto galėsite ramiai miegoti, nes žinosite, kad rytoj suplanuotų darbų tikrai nepamiršite.

 

6. Susitaikykite su dalykais, kurių niekaip negalite pakeisti. Viso pasaulio neišgelbėsit ir nesukontroliuosit. Projektai nutrūksta ir nepavyksta, pinigai išgaruoja, o klientai vis vien randa kuo pasiskųsti. Susitaikykit su tuo ir judėkite toliau. Tiesiog taip jau būna.

 

7. Mokykitės! Būkite mokymosi mašina: eikite į konferencijas, skaitykite knygas, užsirašykite į gyvus ar online kursus. Beje, nuolatos klauskite, kvieskite protingus kolegas ir pažįstamus pietų, kurkite aplink save tokių žmonių ratą. Kokia iš to nauda? Na, pirmiausia, tai jūsų gyvenimas taps įdomesnis, o antra, turint daugiau žinių dauguma darbų bus padaryti per trumpesnį laiką.

 

8. Suklysti yra gerai, o jei visai neklystate - susimąstykite! Kodėl taip sakom? Nes jei niekad nesuklydot ar tai darot ypatingai retai, vadinasi per mažai bandot naujų dalykų, o gal ir per mažai stengiatės.

  

9. Sekite savo kalendorių. Planuokite savo laiką, žinokite ką ir kada veiksite. Tai gerai ir tam, kad turėtumėte galimybę pažiūrėti, ką jau esate nuveikę ir ką planuojate ir galėtumėte savęs paklausti ar taip norite leisti savo brangiausią išteklį – laiką.

 

10. Nepasiduokite emocijoms. Viskas praeina. Sėkmės atveju šiek tiek paranojos nepakenks, nes viską matydami per rožinius akinius tiesiog pražiopsosit, kai gerasis etapas baigsis, o jūs dėl to nesiimsit jokių veiksmų. Tiesa, jei labai nesiseka, turėtumėt nepamirši, kad blogi etapai taip pat baigiasi!

 

11. Nebandykite laimėti prieš deadline‘ą. Seniai žinomas, tačiau ne visų naudojamas patarimas - sakykite, kad darbus padarysite per gerokai ilgesnį laiką, nei iš tiesų manot, kad juos galėtumėte padaryti. Nebandykite nugalėti terminų, nes jie linkę laimėti. Visuomet atsiranda neplanuotų darbų, situacijų ir nutikimų, kuriuos sunku prognozuoti, todėl daugiau laiko nepakenks, o pabaigus darbą anksčiau, visi bus tik labiau jumis sužavėti.

 

12. Būkite greiti, bet ne skubūs. Kuo daugiau kartų skaitot, tuo daugiau prasmės tame pasimato, tiesa? Būkite tiek greiti, kiek sugebate kontroliuoti darbo kokybę. Skubėdami tiesiog įvelsite žioplų klaidų, kurios gali brangiai kainuoti.

 

13. Atsakykite į skambučius ir elektroninius laiškus kaip įmanoma greičiau. Darykite tai net ir tuomet, jei jūsų atsakymas bus, kad susisieksite su respondentu po valandos ar kitą dieną. Jie vertins jūsų pagarbą jų laikui, nes galės planuotis savo darbus iki tol, kol gaus reikalingą informaciją iš jūsų.

 

14. Leiskite sau pasijuokti ir atsipalaiduoti. Juokas dar niekam nepakenkė, todėl įsijunkite kokį juokingą filmuką ar sudalyvaukite smagiame pokalbyje su kolegomis. Taip atgaivinsite mintis ir atpalaiduosite įsitempusias smegenis. Tą drąsiai galite daryti pietų pertraukos metu, į darbo pabaigą ar esant didelei įtampai.

 

15. Pasirinkite vieną dieną! Visi darboholikai žino, ką reiškia dirbti dirbti dirbti. Tačiau tą vieną vienintelę dieną, kuomet tikrai nedirbsi, pasirinkti privaloma. Poilsis yra būtinas kokybei, todėl nepaisant to, ką sau sakote, darbas 24/7 tik padarys meškos paslaugą. O ką jau kalbėti apie asmeninį gyvenimą...

 

16. Sekmadienio testas. Ar pažįstamas jausmas, kuomet sekmadienį supranti, kad ryt reikia į darbą ir nupurto šiurpas? Jei tai vyksta dabartiniame darbe, tad ar tikrai tai norite dirbti? Galbūt pats laikas pasvarstyti ką ir kur iš tiesų norite dirbti ir kurti savo karjerą. Nešvaistykite savo laiko! Raskite veiklą, kurią darydami sekmadienį pagalvotumėte, jog ryt bus dar viena šauni diena!



Panašūs įrašai

2021 / 02 / 02
Penkios paprastos taisyklės, kurios privers jaustis gerai kiekvieną dieną
2019 / 07 / 08
10 patarimų, kuriuos naudinga žinoti, rašantiems CV
2017 / 08 / 03
Darbo kodekso pakeitimai. Vizuali atmintinė