Moterys ir karjera - neišsprendžiamas galvosūkis?

2021-01-07

Spaudoje vis dažniau matomi straipsniai apie nelygiavertes vyrų ir moterų teises darbo rinkoje. Nors ir gyvename amžiuje, kuriame regis neturėtų likti atskirties tarp skirtingų lyčių galimybių įsitvirtinant darbo rinkoje, tačiau tyrimų rezultatai rodo, jog vis dar moterys lieka vyrų šešėlyje.

Rockefeller ir Thoson Reuters fondų atliktas tyrimas, apklausus 9500 moterų iš G20 šalių, atskleidė penkias dažniausias problemas, kurias įžvelgia moterys darbinėje aplinkoje:

- atlyginimo skirtumas; 

- priekabiavimas;

- karjeros galimybės;

- vaikų ir karjeros suderinamumas;

- darbo-gyvenimo balansas. 

Kaip, šie penki aspektai atsispindi Lietuvos darbo rinkoj? „Kasdien susiduriame tiek su darbdaviais tiek su kandidatais, tad galime matyti platesnį vaizdą, vyraujantį Lietuvos darbo rinkoje. Atkreipus dėmesį į abiejų pusių pasisakymus, galime išskirti tam tikrus skirtumus vyrų ir moterų karjerų kelyje“ - sako Confident personalo  paieškos ir atrankos specialistė. „Bene dažniausiai išgirstamas darbdavių pageidavimas yra rasti vienos ar kitos lyties kandidatų, tačiau dažniau tai siejama ne su moterų, kaip specialisčių patikimumo abejone, o noru įmonės viduje palaikyti lyčių balansą. Jeigu kalbėtume apie atlygio sistemą, dažnai tai priklauso nuo pačios pozicijos, pavyzdžiui, jei tai yra pardavimų vadybininko pozicija, kur didžąją atlygio dalį sudaro priedai, fiksuotoji atlyginimo dalis yra vienoda abiejų lyčių atstovams. Kita vertus, pastebime tendenciją, kandidatų paklausus kokie būtų jų atlyginimo lūkesčiai moterys dažnai nurodo mažesnį atlyginimo rėžį nei vyrai“- sako G.Ivanauskaitė.

Kalbant apie karjeros augimą, G. Ivanauskaitė, pastebi, jog moterims siekiančioms karjeros, dažnu iššūkiu tampa motinystės atostogos „Girdime atsiliepimus iš kandidačių, turinčių vaikų, jog joms yra gana sunku grįžti į darbo rinką, dažnai tenka iš naujo užsitarnauti kolegų pripažinimą. Tačiau, galime pasidžiaugti, jog tyrimai taip pat rodo, jog moterys turinčios vaikų dažniau pasiekia karjeros aukštumas, nei neturinčios. Tai paaiškinčiau tuo, jog motinos geba tikslingiau planuoti laiką bei išskirti prioritetus. Taip pat, jei moteris yra gera ir motyvuota specialistė, tai darbdavys ją vienodai vertins turi ji vaikų, ar ne“ - šypsosi G.Ivanauskaitė.

Tad kokie patarimai moterims, planuojančioms savo karjerą?

„Kaip ir kiekvienam kandidatui galime patarti, jog prieš priimant darbo pasiūlymą visuomet reikia įsivertinti, pasidomėti karjeros galimybėmis, vertybėmis kokrečioje įmonėje, pasidomėti rinkoje vyraujančiu atlyginimu ir nurodyti tokį, su kuriuo jaustumėtes komfortabiliai. Jeigu ruošiatės iš motinystės atostogų grįžti į darbą vertėtų pasidomėti konkrečioje rinkoje vyraujančiais pokyčiais, dalvauti konferencijose, jog galėtumėte tiek darbdaviui, tiek ir pačiai sau įrodyti, kad esat tokia pat gera specialistė, kaip prieš motinystės atostogas“.

 



Panašūs įrašai

2016 / 02 / 18
BE FIRSTY vaizdo paskaita. Dėmesio valdymas: josi ant žirgo ar bėgsi paskui jį
2021 / 08 / 12
Investavimas į save: 3 vertingi patarimai
2016 / 04 / 18
Žurnalisto profesija: „Darbo diena prasideda visada, nes niekad nesibaigia“