Ką daryti, kai esi jauniausias darbuotojas?

2015-12-22

Vienas iš svarbiausių etapų naujame darbe – tai įsitvirtinimas kolektyve. Ne tik vadovui, bet ir naujiems kolegoms reikia įrodyti savo vertę ir atsiskleisti iš geriausios pusės. Jeigu patekote į bendraamžių kolektyvą, rasti savo vietą tarp jų bus lengviau – jus sieja tie patys interesai, panašus gyvenimo būdas ir požiūris. Tačiau jeigu atsitiko taip, kad dauguma jūsų kolegų yra vyresni, o galbūt netgi ir kitos kartos atstovai, reikės daugiau pastangų norint užmegzti pozityvius santykius.

Tikriausiai nuo mažens buvote mokomi, kad vyresniuosius reikia gerbti. Nors žmonės mėgsta manipuliuoti tokiu pasakymu, siekdami sau naudos, darbe pagarba gali būti raktas į sėkmingus santykius su vyresniais kolegomis. Kartais vien dėl jauno amžiaus jums gali būti sudėtinga įrodyti savo tiesą. Vyresni žmonės dažnai taip tiki savo teisingumu, kad, atrodo, niekas jų įsitikinimo negali paveikti. Tokioje keblioje padėtyje stenkitės būti pagarbūs ir mokėkite diskutuoti. Klausydamiesi kolegos dėstomų minčių, pamėginkite rasti stipriųjų jo požiūrio pusių ir jas užakcentuokite. Jūsų bendradarbis jausis ne tik išklausytas, bet taip pat žinos, kad vertinate jo nuomonę. Savo poziciją paaiškinkite iš įvairių perspektyvų, taip parodydami, kad yra daug galimų sprendimų variantų ir esate pasirengęs visus juos apsvarstyti. Kai būsite atviras priimti bet kokią nuomonę, taps lengviau konfliktuoti ir pasiekti savo tikslą. Tuo tarpu ignoruodamas kitą arba iš anksto nuleisdamas rankas, pasirodysite nebrandus ir tik apsunkinsite bendravimą su kolegomis.

Pirmuosius žingsnius naujame darbe gali palengvinti partnerystė su kitu darbuotoju – jūsų mentoriumi. Kai kuriose įmonėse kiekvienam naujam darbuotojui yra paskiriamas toks „vyresnysis draugas“. Jis supažindina su darbo specifika, formaliomis ir nerašytomis kolektyvo taisyklėmis. Jeigu organizacijoje, kurioje jūs dirbate, to nėra, pamėginkite tiesiog draugiškai paprašyti vyresnio kolegos palengvinti jums adaptacijos procesą. Tebūnie tai abipusė nauda – jūs, būdamas jaunas ir energingas specialistas, tikrai galite ką nors pasiūlyti mainais. Galbūt turite specifinių žinių, susijusių su darbu, esate puikiai įvaldęs šiuolaikines technologijas, socialines medijas ar turite kitų pranašumų ir galite padėti savo vyresniajam kolegai. Tokiu būdu tikrai užmegsite artimesnį ryšį, o taip pat galite tikėtis, kad bendradarbis teigiamai atsilieps apie jus kitiems kolektyvo nariams.

Gali būti, kad iki šiol vis atsidurdavote aplinkoje, kurioje vėlavimas buvo priimtinas ir toleruojamas įprotis. Tačiau „madingai vėluoti“ į darbo vietą nereikėtų – susikursite nekokį įvaizdį. Daugumai vyresnių žmonių atėjimas laiku yra pagarbos ženklas, todėl turėkite tai omenyje. Jei būsite tas, kuris nuolat vėluoja, atrodysite nepatikimas ir bus sunkiau įsitvirtinti tarp kolegų. Pabandykite kasdien atvažiuoti į darbą tokiu metu, kad galėtumėte tinkamai pasiruošti darbo dienai ir atlikti visus jums reikalingus ritualus.

Ne tik vadovus, bet ir kolegas džiugina naujokų iniciatyvumas. Jei manote, kad esate pasirengęs atlikti tam tikras užduotis, nelaukite nurodymų. Matydami, kad esate savarankiškas ir pats gebate priimti sprendimus, atrodysite „suaugęs“, kolegos priims jus kaip lygiavertį bendradarbį, o ne jaunėlį, kurį reikia globoti. Kita vertus, realistiškai įvertinkite savo galimybes ir nebūkite per daug ambicingi. Jeigu prisiimsite per sunkias užduotis, negalėsite kokybiškai jų atlikti ir vėliau galite nuo to nukentėti.

Svarbiausia – būkite kantrus. Dalykai, kurie jums yra įprasti, gali būti nesuprantami vyresniems žmonėms ir atvirkščiai. Patikėkite, kolegos taip pat nori bendrauti su jumis ir galbūt susiduria su tam tikrais sunkumais. Todėl duokite laiko tiek sau, tiek ir naujiesiems savo bendradarbiams priprasti vieniems prie kitų. Supratingumas, pagarba ir nusistovėjusių taisyklių laikymasis padės užmegzti ryšį su kolegomis ir išlaikyti draugiškus tarpusavio santykius.

Autorė - Monika Krikščikaitė 



Panašūs įrašai

2021 / 09 / 16
Kaip pradėti dirbti renginių organizavimo srityje?
2020 / 10 / 30
Būti draugu, tačiau neperžengti ribos. Kaip tai padaryti? Patarimai vadovams.
2021 / 03 / 16
Y karta atskleidė, kas juos motyvuoja darbe