Kaip nepaslysti renkantis pirmąjį darbą?

2016-07-05

 
 

Mokslo metams artėjant į pabaigą, vis daugiau studentų ima dairytis pirmojo darbo. Nors daugelis jų entuziastingai vertina darbdavių pasiūlymus, specialistai įspėja, kad nereiktų skubėti priimti sprendimo ir pradėti dirbti bet kur. Ieškantieji darbo pirmiausia turėtų išmokti skaityti darbo pasiūlymų skelbimus, aiškiai įvardinti, ko tikisi iš būsimos darbovietės, bei tinkamai pateikti turimą patirtį bei žinias – tai padidina tikimybę, kad pirmoji darbovietė taps tramplynu į sėkmingą karjerą.

„Labai dažnai kalbama, kad ieškantieji darbo savo gyvenimo aprašymus išmargina nieko nesakančiomis bendro pobūdžio frazėmis, bet lygiai tą patį galima pasakyti ir apie dalį darbo skelbimų. Ne kartą teko susidurti su tuo, kad darbdavys, rengdamas darbo pasiūlymą, nurodo penkiolika skirtingų reikalavimų kandidatui, tačiau siūlomas naudas retai pateikia įdomesne ar išsamesne forma – dažnai jos telpa į frazes „geros darbo sąlygos“ ar „konkurencingas atlygis“, – sako Vilniaus universiteto Tarptautinio verslo mokyklos (VU TVM) Karjeros centro vadovė Danutė Butkienė. – Kandidatai turėtų išmokti skaityti tokius darbo skelbimus ir mokėti įvertinti, kiek darbdavio reikalavimai potencialiam darbuotojui atitinka mainais siūlomą naudą.“

D. Butkienės teigimu, ieškant pirmojo darbo svarbu sau įvardinti, ko tikimasi iš būsimos darbovietės. „Reikia apgalvoti ne tik tai, kokioje pozicijoje ar įmonėje noriu dirbti, kokių karjeros perspektyvų tikiuosi, bet ir tai, kokios darbo sąlygos man reikalingos, pvz., ar galėsiu tinkamai susikaupti dirbdamas atviro tipo biure“, – sako specialistė.

Ruošiantis darbo pokalbiui svarbu atlikti namų darbus ir pasidomėti, kiek uždirba panašias pozicijas užimantys asmenys – tai padės išvengti neadekvataus atlygio įvardinimo potencialiam darbdaviui. „Pernai atlikto tyrimo duomenimis, VU TVM absolvento vidutinis darbo užmokestis, atskaičius mokesčius, yra apie 5 tūkst. Lt. Dažnai darbo rinkos naujokai tokio atlygio tikisi pirmasiais darbo mėnesiais, pamiršdami, kad pradžioje tenka investuoti į jų apmokymą, tad prieš derantis su potencialiu darbdaviu, visada svarbu įvertinti, kiek realios naudos jam sukursite“, - sako D. Butkienė. Visgi ji atkreipia dėmesį, kad darbdaviai vertina ir naujokų turimas šviežias studijų žinias bei praktiką, nešančias verslui pridėtinę vertę.
Susijęs straipsnis: „Paruoštukas“ pirmai dienai naujame darbe
Pasak D.Butkienės, studentams svarbu nepamiršti ir investicijų į save. „Norint susirasti gerą darbą, pirmas žingsnis – teisingas studijų pasirinkimas. Taip pat - aktyvumas jų metu. Dalyvavimas studentų atstovybės veikloje, hobiai, savanorystė, praktiką įmonėse, įvairios „užklasinės“ veiklos, pvz., dainavimas ar sportas, parodo, kad kandidatas – aktyvus, plataus akiračio žmogus. Svarbu tai atskleisti ir darbdaviui siunčiamame gyvenimo aprašyme“ – sako centro vadovė.

Specialistė nurodo, kad viena dažniausiai pasitaikančių klaidų ieškant pirmojo darbo – universalus gyvenimo aprašymas bei motyvacinis laiškas, siunčiamas visiems darbdaviams, neatsižvelgiant į įmonės ar pozicijos specifiką. Be to, dar tik žengiantiems pirmuosius žingsnius į darbo rinką dažniausiai trūksta kryptingumo, jie teigia galintys atlikti bet kokias užduotis. Taip pat dažnai į darbo pokalbį ateinama nepasidomėjus organizacija bei jos veikla, darbo pokalbio metu per anksti pereinama prie užmokesčio klausimo.

D. Butkienės teigimu, karjera – viso gyvenimo kelias, tačiau nuo pirmųjų žingsnių labai priklauso tai, kaip sėkmingai toliau šiuo keliu einama, tad jau studijų metu reikia pradėti galvoti apie tai, kokios karjeros norima ir kas padės išsiskirti iš kitų kandidatų.

Straipsnis paimtas iš:

Laikas.ltPanašūs įrašai

2020 / 10 / 20
Kaip paprastai ir teisingai pasakyti „ne“
2016 / 01 / 13
5 būdai, kuriais naudodamiesi, sėkmingi žmonės kasdien tampa vis inovatyvesni
2017 / 05 / 10
Kankina klausimas: kurti ar nekurti?